Windows 10 Varsayılan Uygulamalar

Windows 10 Varsayılan Uygulamalar

Bilgisayarınıza ilk kurulumu yaptığınızda Windows 10,  bir takım varsayılan uygulama ile karşınıza gelir. İnternet tarayıcınız, mail uygulamanız, müzik çalar uygulaması bazı örnekleridir.

Bu uygulamaları değiştirmek isteyebilirsiniz. Zira en çok tercih edilen internet tarayıcısı tahminimce Edge değildir. Şimdi konumuza geri dönelim ve varsayılan uygulamaları değiştirme işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgi verelim.

Varsayılan Uygulama Ayarları

   Bilgisayarımızın başlat simgesine tıklamak ilk adımımız olsun.

   Ardından ayarlar penceresini açın.

Karşımıza şu aşağıda gördüğünüz şekilde ayar seçenekleri çıkacak. Buradan “Uygulamalar” seçeneğini seçmemiz gerekiyor.

Açılan yeni pencere size uygulamalar ile alakalı bazı ayarları yapma imkânı sağlıyor. Bize lazım olan seçenekler sol tarafta bulunan menüde mevcut. Varsayılan uygulama ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz.

Windows 10 Uygulama Ayarları İle ne Yapabilirim?

Bu ayar penceresi size bir takım ön tanımlı uygulamaları değiştirme konusunda yardımcı olur.

 Bunları alt başlıklar halinde inceleyelim.

Varsayılan E-Posta Uygulaması

Bilgisayarınızda yerleşik olarak gelen mail uygulaması yerine kendi istediğiniz e-mail uygulamasını kullanabilirsiniz. Windows 10 mağazası size bu konuda bir çok seçenek sunabilir. Blue mail , Newton mail,  Easy mail for gmail vs örnek gösterilebilir. Uygulama istemiyorum diyenler varsa herhangi bir internet tarayıcısı seçebilirsiniz.

Varsayılan Harita Uygulaması

Bilgisayarınızın ön tanımlı harita uygulaması burada görünür. Bu harita programını değiştirmek için mağaza uygulamasını ziyaret edebilirsiniz. Yandex haritaları varsayılan olarak belirlemek isterseniz mağazayı inceleyin.

Varsayılan Müzik Çalar

Bence en önemli konu başlığı bu J  Windows media player varsayılan yapma işlemi düşük donanımlı bilgisayarlarda zaman kazandırıyor. Groove müzik daha kullanışlı fakat dediğimiz gibi yavaş sistemlerde açılana kadar müzik dinleme isteğimiz kaçabiliyor. Bu pencereden Windows media player varsayılan müzik çalar yapabilirsiniz. Winamp winamp , aimp gibi kendi uygulamalarınız arasından seçim yapabilirsiniz.

Varsayılan Web Tarayıcısı

Windows 10 varsayılan internet uygulaması değiştirme işlemi de bu pencereden yapılıyor. İlk kurulumda varsayılan web tarayıcısı windows  edge. Daha sonra chrome, firefox, opera , safari gibi değişik tarayıcının varsayılan olmasını isterseniz buradan seçebilirsiniz.

Alternatif Yöntem İle Varsayılan Uygulama Değiştirme

Ayarlar sekmesi ile yaptığımız ayarlar size yetersiz gelmiş olabilir. Aslında orada bulunan ön tanımlı uygulamalar kısıtlı. Bu işlemi daha basit yoldan yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz.

  • Açmak istediğiniz dosyaya sağ tuş ile tıklayın ve özellikler seçeneğini seçin.
  • Karşımıza açılan pencerede hangi programın varsayılan olduğunu görüyorsunuz. Burada Değitir seçeneğini kullanarak başka bir uygulama seçebilirsiniz.
  • Programınızı seçip TAMAM butonuna tıkladığınız zaman işleminiz bitiyor. Güle güle kullanın.
Kendime yetimlik bilgisayar severim.

Related Posts

Metamask Otomatik Ağ Ekleme

Çok kısa bir şekilde metamask cüzdanında nasıl ağ eklersiniz onu anlatacağım. Yaklaşık olarak 4 veya 5 tıklama ile istediğiniz ağı metamask cüzdanınıza ekleyeceksiniz. adım : https://chainlist.org/ adresine…

Youtube Video Yükleme

Görev Çubuğunu Şeffaf Yapma Windows 10

Windows 10 bilgisayarınızda görev çubuğunu tamamen şeffaf hale getirmek için yapmanız gerekeni anlatıyorum takip edin. İlk olarak github dan open shell menu uygulamasını indirin. https://github.com/Open-Shell/Open-Shell-Menu/releases Açtığınız sayfadan…

Bilgisayarı Kapat Kısa Yolu

Windows 10 Reset Kısayolu Oluşturma

Daha önce windows 10 da bilgisayarı kapat kısayolu oluşturma hakkında bir yazı eklemiştim. Şimdi windows 10 reset atma kısayolu oluşturmayı anlatacağım. Kapatma kısayolu için yazımızı okuyun :…

Windows 10 Fare İmleç Boyutu ve Rengi

Bilgisayarınızın fare imleci boyutunu büyütmek için resimleri takip edebilirsiniz. Aynı yöntemle fare imleci boyutunu küçültme işlemini de yapabilirsiniz. Dilerseniz fare imleci rengi değiştirme işlemini bu pencereden yapabilirsiniz….

Windows 10 kilit ekranı Arka Plan Değiştirme

Windows 10 bilgisayarınızın kilit ekranında istediğiniz resmi kullanmak için takip etmeniz gereken yolları anlatıyorum. İşlem adımları şu şekilde : Ayarlar / kişiselleştirme / kilit ekranı sekmesine geçerek…

geridonusum kutusu simgesi

Windows 10 Bilgisayarım Simgesini Değiştirme

Görsel olarak zevkinize uygun şekilde bilgisayarım simgesini değiştirebilirsiniz. Bilgisayarım Simgesini Değiştirme işlemi çok basittir. Sadece size anlattığım simge değiştirme resimli anlatım adımlarını takip edin yeterli. Masaüstü simgeleri…

Bir cevap yazın