in

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

SEO Uyumlu Makale Çalışmaları

Online içerik üreticisi yani makale yazarı, internet üzerinde aktif olan siteler veya firmalar için güncel metinler oluşturur. Online içerik üreticisinin sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Bunlar;

 • İmla kurallarına hakim olma
 • Özgün içerik oluşturma
 • Doğru cümle yapısını kullanma
 • Konu hakkında yeterli araştırma yapma
 • Bilgileri doğru kullanma
 • Doğru anahtar kelime kullanımı

Online içerik yazarlığı için kişinin belirli bir şirkete ya da platforma bağlı olması gerekir. Kişinin kaliteli içerik üretmesi için yukarıda yer alan özelliklere sahip olması gerekmektedir.

İmla kurallarını kullanamayan, özgün içerik oluşturamayan, cümle kurarken hata yapan kişiler bu alanda başarı elde edemez. Çünkü online içerik üreticisi her zaman özgün olmalı ve özgün içerikler hazırlamalıdır. Hazırlanan içerikler okuyucunun dikkatini çekmeli, okuyucunun kafasını karıştırmamalıdır. İyi bir araştırma sonrasında doğru ve yeterli bilgiler üzerinden içerik hazırlanmalıdır. Hazırlanan içerikte gereksiz bilgilere ve kelimelere yer verilmemelidir. Aynı zamanda hazırlanan içerikte anahtar kelime kullanımı önemlidir. Makale 500 kelimeden oluşuyorsa anahtar kelime sayısı 5 olmalıdır.

Online İçerik Üretirken Nereden Başlanmalı?

Online içerik üretirken takip edilmesi gereken aşamalar bulunuyor. Bunlar;

 • Araştırma
 • Kurgu
 • Oluşturma

Makale yazarı öncelikle yazacağı konu hakkında araştırma yapmalıdır. Çeşitli kaynaklar üzerinden yapacağı araştırma sonrasında elde ettiği bilgileri derlemelidir. Geniş kapsamlı yapılan araştırmada doğruluğu kesin olmayan bilgiler kullanılmamalıdır.

İnternet üzerinden veya basılı materyallerden araştırma yapılabilir. Yaptığınız araştırma sonrasında elde edilen bilgiler toplamalı, düzenlenmelidir. Düzenlenen bilgiler için doğru kurgu kullanılmalıdır. Kurgu oluşturulurken piramidi göz önünde bulundurulabilir. Genelden özele doğru bir yol izlenerek eldeki bilgilerle içerik oluşturulur. İçerik oluşturulurken dikkat edilmesi gereken önemli kurallardan biri de okuyucunun dikkatini çekmek olacaktır.

Okuyucunun dikkatini çekmek için içeriğe çarpıcı bir girişle başlanabilir. Araştırma ve kurgu sonrasında oluşturma aşamasına gelinir. Bu aşamada doğru cümle, doğru imla kullanılmalıdır. Ne kadar dikkat edilse de makale yazarlığında bazı hatalara sıkça yer verilir. Bu hatalar;

 • Anlatım bozukluğu
 • Yazım yanlışı
 • Uzun cümleler
 • SEO yanlışları
 • Okuyucudan uzak metinlerin oluşturulması
 • Özgünlük olmaması

Yukarıda yer alan hatalar makalenin kalitesini düşüreceği gibi okuyucuyu da olumsuz etkileyecektir. Bu hatalara yer verildiği sürece okuyucu makaleden etkilenemeyecektir.

Makalede Anahtar Kelimenin Önemi

Makale yazarı hazırladığı içerikte doğru anahtar kelime kullanmalıdır. Anahtar kelimeler, internet kullanıcılarının arama motoru üzerinde herhangi bir ürün ya da hizmet için kullandığı kelimelerdir. Makalede anahtar kelimeye yer verilirken öncelikle doğru anahtar kelime belirlenmelidir. Kullanıcıların ya da okuyucuların doğrudan makaleye ulaşmasını sağlayacak, makalenin içeriği ile ilgili yalın kelimeler tercih edilmelidir.

Anahtar kelime kullanılırken %1 kuralına uyulmalıdır. Yazılan makale 100 kelimeden oluşuyorsa 1 anahtar kelime tercih edilmelidir. Eğer yazılan makale 450 kelimeden oluşuyorsa 4 ya da 5 anahtar kelime kullanılabilir. Okuyucu, makaleyi okuduğu zaman aklındaki sorulara cevap bulmalıdır. Makale bu doğrultuda her zaman okuyucuyu bilgilendirmelidir. Doğru bilgilerle anlaşılır metinler oluşturulmalıdır. Yineleyen sözcükler, uzun cümleler kullanılmamalıdır. Kısa ve net cümleler her zaman daha kolay anlaşılır.

Makale yazılırken hedef okuyucu kitlesi göz önünde bulundurulmalı ve okuyucunun aklındaki sorulara cevap verir nitelikte cümleler kullanılmalıdır. Yazılan her makale özgün olmalıdır. Özgün içerik üretmek bu kapsamda önemlidir. İnternet üzerinde bulunan bilgilerin birbirini tekrarlaması yerine doğru, açıklayıcı ve özgün yazılar oluşturulmalıdır. Böylelikle makaleler başarılı olur ve okuyucular makaleden verimli sonuç alır. Makale oluşturulurken dikkat edilmesi gereken kurallara dikkat edildiği sürece kaliteli içerikler oluşturulur. Makaleler her zaman bilgi verir nitelikte olmalıdır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

What do you think?

Resimler İçin SEO Çalışması Nasıl Olmalı scaled

Resimler İçin SEO Çalışması Nasıl Olmalı?

WordPress Seo Ayarları Nasıl Olmalı

WordPress Seo Ayarları Nasıl Olmalı?