in

Resimler İçin SEO Çalışması Nasıl Olmalı?

Resimler İçin SEO Çalışması Nasıl Olmalı?

Bir web sitesinin arama motorlarında üst sıraları zorlaması için mutlaka arama motoru optimizasyonu adını verdiğimiz SEO yöntemlerinin kullanılması gerekir. SEO dendiği zaman akla ilk gelen kelimeler olsa da görseller de son derece önem taşır. SEO resim optimizasyonu tamamen ayrı bir konu olup ona göre hareket edilmesi gerekir.

İlk olarak SEO resim optimizasyonu konusunda bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Mutlaka orijinal görsellerin kullanılması gerekir.
  • Resim kalitelerinin yüksek olması gerekir.
  • Başka firmalara ait reklam ve sloganların yer aldığı görsellerden uzak durmak gerekir.

İçerik ve Resim Uyumlu Olmalı

Bir web sitesi açıldığında ilk dikkat çeken görsellerdir. Bu yüzden görsellerin çok göz yormayacak renklerden seçilmesi gerek. Yine site içerisine yüklendiği zaman sayfa kenarlarında başka unsurların olmaları önemlidir. Bunlar karmaşık bir görüntü ortaya çıkarır ve ziyaretçileri rahatsız eder.

SEO resim optimizasyonu çalışmaları, sitenin üst sıralara çıkmasına yardımcı olur. bu yüzden gerek görseller gerekse metinler açısından hedef kitle odaklı yaklaşmak gerek. Ziyaretçilere aradıkları şeye kolayca ulaşma fırsatı sağlamak gerek.

Bu bakımdan görsellere yazıda kullanılan odak anahtar kelimeler verilmelidir. Yazının uzunluğuna göre alt başlıklar altında görsellerle destekleme sağlanabilir. Çok uzun yazılarda da sıkıcılığı azaltmak adına resimlerin sayısı arttırılabilir.

Mutlaka sayfa indekslenmeli ve bunun için de görselin içerikle uyumlu olması gerekir. Vektörel tasarım yapabilen programlardan yardım almak kimi zaman gerekli olabilir.

Özgün Resimler Kullanılmalı

Aslında SEO resim optimizasyonu metine göre daha kolaydır. Orijinal ve içerikle uyumlu resim, daima işin püf noktasını oluşturur. Resimlerinizi doğrudan yüklemek yerine bilgisayar ortamında boyutunu, renklerini düzenleyip yüklemek daha avantajlı olacaktır. Kopya resimler tıpkı metinler gibi Google fitresine takılabilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

What do you think?

realme m

Realme X50m Teknik Özellikler

SEO Uyumlu Makale Çalışmaları

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?