RAM Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

RAM Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

RAM ismiyle tarif edilen ve Türkçeye rastgele erişimli hafıza olarak çevrilebilecek olan bu sistemler birer veri depolarıdır. Çalışma verilerini depolamak için kullanılır ve herhangi bir sırada okunup değiştirilebilir. Bilgisayarlar için de RAM alırken birçok farklı noktada bilgiye ihtiyaç bulunmaktadır. Öncelikle RAM ismini verdiğimiz bu veri depoları birden fazladır ve bu depoların birbirleriyle uyum içinde yaşaması gerekmektedir. O yüzden RAM bakarken ilk bakılacak nokta RAM’in ana kartla olan uyumudur. Kullanılan ana karta uyumlu olacak şekilde RAM tercihi yapılmazsa kullanılacak RAM çalışmayacaktır. Ana kartların DDR3, DDR4 şeklinde tabanları bulunmaktadır. Bu tabanlı ana kart kullanılan bir bilgisayarda da DDR4 RAM seçilmesi mecburidir.

RAM İçin Önemli Noktalar

  • Dikkat edilecek noktalardan birisi de ana kart üzerinde bulunan RAM slot sayılarıdır. Slot sayıları ana kart üzerine RAM girişi yapılabilmesi için tanımlanmış bölgelerdir. Ana kartınızda RAM için 2 slot bulunuyorsa en fazla bu kadar bellek kullanmanız mümkün hale gelecektir. Yine RAM alırken bakılacak noktalardan birisi de RAM üzerinde kapasite bilgileri, voltaj ve frekans değerleridir. İşlemcinizin desteklediği kapasitedeki RAM tercihinde bulunmak en mantıklısı olacaktır.
  • Yine günlük bilgisayar kullanım kapasitenize de bağlı olarak soğutuculu RAM’ler almanız işinize yarayabilir ve ısınmayı engelleyebilir. Sık oyun oynayan kullanıcının soğutuculu RAM tercih etmesi yararına olacaktır.
  • CL değerine dikkat etmek önemlidir. CL değeri RAM’in tepki değeridir olarak adlandırılır ve bu değer düştükçe belleğin hızı da ters orantılı olarak artar.
  • Yine RAM alırken ana kartın kaç MHz frekanslı RAM desteği olduğuna bakmak da önemlidir. BU değere göre yapılacak bir tercih ve ana kartın voltuna uygun RAM almak da dikkat edilmesi gereken konulardandır.

Kısaca RAM Tercihi Yapmak

Özetlemek gerekirse çok önemli işleve sahip olan bu veri depolama araçlarını en iyi şekilde tercih edebilmek için ana kartlarla olan uyumu, soğutma kapasitesi, frekans ve volt değerleri gibi çeşitli unsurlar incelenmeli ve buna göre bir karara varılmalıdır.

Bir cevap yazın