in

İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır ?

Hoşgeldin.

Bu yazıda sana güvenli internet alışverişi hakkında bilmen gereken bir kaç noktadan bahsedeceğim. Dolandırılma ihtimalini biraz daha düşürmek ve bazı konularda bilinçlenmek için. Bütün maddeleri okumaktan çekinme. Bu yazıya ayıracağın 5 dk. sayesinde paranı çakallara kaptırmaktan kurtulabilirsin. İyi Okumalar

[infobox color=”#dd3333″]Güvenli Alışveriş[/infobox]

 

3D Secure Uygulaması Kullanımı.

İnternet alışverişlerini daha güvenli hale getirmek için tasarlanmış güvenlik uygulaması olan 3D Secure size güvenli alışveriş imkanı sağlar.

Bu sistem, alışveriş işlemi sonunda ödeme yaparken kısa mesaj aracılığı ile işlemi onaylamanızı ister.

 

Ödeme yapma sayfasında kart bilgilerini doldurduktan sonra bu uygulama kart sahibini doğrulamak isteyecek.

Sistem kısaca şöyle işliyor.

Satıcı site ödeme için bankaya ulaşıyor. Banka işlemi kontrol edip size ulaşıyor ve diyor ki;

“Bak şu kadarlık bir harcama var ödemek istiyorsan sitede şu kodu kullan”.

Kısa mesajla gelen kodu alışveriş yaptığınız sitede gerekli alana yazınca ödeme onaylanıyor.

Aynı zamanda gelen mesaj ödemenin kime yapılacağı, ne kadar para gönderileceği bilgilerini de içerir. Alışverişlerde güvende olmak için mutlaka uygulamayı kullanın.

 

 

Sanal kart kullanın.

Eğer pek de güven vermeyen bir platformdan alışveriş yapmanız gerekiyorsa mutlaka sanal kart kullanmalısınız. Sanal kartı oluştururken kart limitini bağlı olan kartınıza göre kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu özellik sayesinde eğer kart bilgileriniz şer odaklarının eline geçerse kaybınız kart limiti kadar olacaktır.

 

Havuz ödeme sistemi olan mağazalar tercih edin

Havuz ödeme sistemi ne demek önce ondan bahsedelim.

Bildiğiniz gibi birçok alışveriş sitesi sanal dükkanlardan oluşmakta. Yani satıcılar kendi sayfalarında kendi ürünlerini satar. Alışveriş sitesi sadece aracı konumundadır. Siteler aracı rolünden başka güven verebilmek ve alışverişte tercih edilmek için bazı önlemler alıyorlar. Bu sayede dolandırıcılar sistemde barındırılmıyor.

Alınan önlemlerden bir tanesi de havuz sistemidir. Siz alışverişinizi tamamladınız ve iş ödeme kısmına geldi. Bu kısımda devreye alışveriş sitesi giriyor ve ödemeniz sitenin hesaplarına yatıyor. Ürünlerinizi teslim aldıktan sonra tekrar siteye girip “ürünleri teslim aldım, sorun yok !” manasında onay veriyorsunuz ve alışveriş sitesi satıcıya parasını gönderiyor.

Yani satıcı ile aranızda para söz konusu olmuyor. Bunun ne avantajı var derseniz şöyle anlatayım. Varsayalım bir cep telefonu aldınız. Kargo geldi , açtınız içinden hıyar, patlıcan vs çıktı. Akşama musakka cacık yerine siteye girip durumu bildirirseniz paranız iade olur.

Sistemin özeti bu şekilde. Havuz sistemi bulunan siteleri tercih etmeniz güvenli olacaktır.

Güvenli mağazaları tercih edin.

Web sitesi kurmanın çocuk oyuncağı olduğu bu dönemde her yer alışveriş sitesi. Abartmak için söylemiyorum gerçekten 10 yaşında alışveriş sitesi kuran çocuklarımız mevcut. Bu güzel bir şey fakat bazı çocuklarımız yaramazlık peşinde.

Alışveriş sitesinin popülerliği ve güvenli olması çok önemli. Bazı şer odakları kart bilgilerinizi çalabilmek için sahte siteler oluşturuyor. Fakat bilinçli kullanıcıya sıkıntı yok. Site ayrımı yapabilmek içinde site sertifikası devreye giriyor. Ziyaret ettiğiniz sitenin sertifika bilgilerini mutlaka kontrol edin. Aşağıdaki resimde bunu nasıl yapacağınızı görebilirsiniz.

 

Ziyaret ettiğiniz site adresinin solunda bulunan asma kilit işaretine tıklayabilirsiniz.

 

Fiyat Grafiğine Dikkat edin.

Alışveriş yapmak istediğiniz sitenin sizi dolandırmamasına dikkat edin. Örneğin alacağınız bir ürünün fiyatı 300 TL dolaylarında diyelim, o ürün A sitesinde 300 TL iken; B sitesinde 35 TL olarak satışa sunulsun. Sizde o ürünü B sitesinde ucuz diye kesinlikle tercih etmeyin. Bir ürünün gerçek bir bedeli vardır. O gerçek bedelinin çok altında olan bir fiyat söylediklerinde ürünün bir sıkıntısının olduğunu, o sitenin sizi dolandırmak istediğini düşünün.

Özetle fiyat uçurumlarına dikkat etmelisiniz. Hiç kimse ihtiyaç fazlası diye değerinin altında, özellikle de ¼ fiyatına satmaz.

 

 

 

Araba Alacak Olanlara Özel

Araba almak isteyenler; size de bir uyarım olacak. Kaporacılara kendinizi çarptırmayın. Arabulucu sitelerde zibil gibi dolandırıcı mevcut. Başkasına ait araçları siteye yükleyip kapora toplayanlara dikkat edin. Eğer kapora istiyorsa sizde satıcıdan video isteyin ve videoda isminizi söylemesini talep edin.

 

 

 

 

Haydi iyi günler.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

What do you think?

masaüstü simge boyutu

Masaüstü simgelerinin Boyutu – Windows 10

wp tema bulucu

WordPress Tema Adını Öğrenme