Google Classroom Nedir ?

Google Classroom

Google Classroom, sanal sınıf uygulamasının ismidir. Uygulamanın amacı öğretmen ve öğrenciler arasındaki iletişimi sağlamaktır. Sanal sınıf sayesinde öğretmenler öğrencileri için ödev dağılımı yapabilir, öğrencileri ile kolaylıkla iletişim kurabilir.

Sanal sınıf uygulamasında öğretmenler farklı derslere ait sınıflar oluşturabilir. Her sınıf için öğrenci listesini ayarlayabilir. Oluşturulan sanal sınıfta öğrenciler ve öğretmenler kolaylıkla iletişim kurabilir. Öğrencilerle soru – cevap yapılabilir, öğrenci değerlendirmeleri yapılabilir, öğrenciler sorularını öğretmenlerine sorabilir.

Google Classroom Nasıl Kullanılır?

Google Classroom internet üzerinden indirilen bir uygulamadır. Google üzerinden erişebileceğiniz uygulamaya Google hesabınız ile giriş yapabilirsiniz. Kendi hesabınızla giriş yaptıktan sonra sanal sınıf uygulamasının ana sayfasına ulaşmış olursunuz. Sanal sınıf uygulamasının ana sayfasının sağ üst köşesindeki “+” işaretine tıklayarak yeni bir sınıf oluşturabilirsiniz ya da kurulu bir sınıfa kayıt olabilirsiniz. İşarete tıkladığınız zaman karşınıza iki seçenek çıkar.

Eğer sınıf kurmak istiyorsanız “Sınıf Oluştur” seçeneğine tıklamalısınız. Var olan bir sınıfa katılmak istiyorsanız “Sınıfa Katıl” seçeneğine tıklamanız gerekir. Sınıf oluşturduğunuz zaman sınıfınıza öğrenci ekleyebilir, bir şeyler paylaşabilirsiniz.

Google Classroom Özellikleri

Google Classroom birçok anlamda öğrenciler ve öğretmenler için avantaj oluşturuyor. Google tarafından hazırlanmış uygulamada öğrenci ve öğretmen bağının kopmaması, öğrencilerin her zaman düzenli çalışma içinde olması hedefleniyor. Sanal sınıf uygulaması için ilkokul düzeyinde olmanız yeterli olacaktır. Uygulama, ilkokul ve üzeri bireyler için kullanıma uygundur. Ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan uygulama internete bağlı tüm cihazlardan kullanılabilir.

Sanal sınıf uygulamasını kullanmak isteyen kullanıcılar Play Store ya da App Store üzerinden uygulamayı indirebilir. Eğer bilgisayar üzerinden erişim sağlayacaksanız uygulamanın web platformunu kullanabilirsiniz. Sanal sınıf uygulaması için üyelik şarttır. Uygulamaya giriş yapmanız için kendi Google hesabını kullanmanız gerekecektir.

Bir cevap yazın