in

Google Chrome Şifreleri Koruma

Google Chrome Şifreleri Koruma

Öncelikle hoş geldin.

Bu yazıda google chrome da saklanan kayıtlı şifreleri korumak için geçerli olan bir yöntemden bahsetmek istiyorum.

Choreme da şifre kaydetmek işlerimizi oldukça kolaylaştırıyor. İnternet hayatımızda yer kaplamayı arttırdıkça kullanıcı panellerimiz kafa karıştırıcı bir hal alabiliyor. Hangi siteye hangi kullanıcı ismi ve şifre ile kayıt olduğumuzu bilemez oluyoruz. Google Chrome bu kafa yükünü bizden alıp rahat kullanıcı deneyimi sunuyor. Bu çok güzel bir uygulama.

Yin yang öğretisine göre bu güzelliğin bir de çirkin tarafı olmalı. Ki varda zaten. Choreme kayıt defterinde bulunan şifrelerimiz tehlike altında olabilir. Burada sanal bir tehlikeden bahsetmiyorum. Tamamen gerçek hayattan , bilgisayarınıza somut olarak ulaşabilecek art niyetli insanlar kastım. Bu şer odakları sizin Chrome da kaydettiğiniz şifrelere ulaşabiliyor ne yazık ki.

Windows 10 kullananlar bu konuda avantajlılar. Size bahsedeceğim uygulama Windows Hello Pin. Windows Hello bilgisayar güvenliği için geliştirilen güvenlik önlemleridir.Öncelikle Windows Hello nedir ona bakalım.

[infobox color=”#dd9933″]

Windows Hello nedir?

Windows Hello yüzünüzü, parmak izinizi veya PIN kodu kullanarak oturum açmanın daha kişisel bir yoludur. Kilit ekranındayken cihazınızda oturum açmak ve web’de hesabınızda oturum açmak için Windows Hello’yu kullanabilirsiniz.

[/infobox]

Parmak izi, yüz tanıma özelliği gibi seçenekleri bulunuyor. Fakat en genel kullanımı olan pin uygulamasından söz etmek istiyorum. Bunu seçme sebebim de diğer özelliklerin ekstra donanım özellikleri istemesidir.

Windows hello pin kullanmak chrome şifrelerinizi korumada da etkilidir. Pin kodunuzu bilmeyen hiç kimse şifrelerinize erişemeyecek. İçiniz rahat olabilir.

Nasıl Hello Pin Eklerim ? Bu sorunun cevabını daha önce anlatmıştık. Hello Pin işlemleri için yazımızı inceleyebilirsiniz : Windows 10 Pin Kodu Kaldırma / Ekleme / Değiştirme

 

Örnek bir resimle desteklemek gerekirse şifre görüntüleme ekranı şu şekilde görünür.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

What do you think?

video indirme sitesi

Stock Video İndirilecek Siteler – Türkçe Dil Destekli

internet siteleri

İnternet Devlerinin Doğuşu ve Gelişimi