BIOS nedir? BIOS anlamı ne?

BIOS nedir?

BIOS, düşük seviyeli bir yazılımdır, daha doğrusu bilgisayarınızı açtığınızda çalışan ilk yazılımdır. Düşük seviyeli yazılımın ne anlama geldiğini daha iyi anlamak için, tarayıcılar, medya oynatıcılar veya ofis paketleri gibi bilgisayarlarda yaygın olarak kullandığınız programların , işletim sistemiyle etkileşime girdikleri için üst düzey yazılım olduğunu bilmelisiniz .

İşletim sistemi, hem yüksek düzey yazılımlarla hem de sürücüleri ve BIOS aracılığıyla doğrudan donanım bileşenleriyle etkileşime girdiğinden orta düzey yazılım olarak kabul edilir.

Başka bir deyişle, BIOS, bilgisayarınızın içindeki donanım bileşenlerinin çalışma şeklini doğrudan kontrol ettiği için düşük seviyeli bir yazılımdır . BIOS, kullanıcıların ve daha üst düzey yazılımların bilgisayar içindeki donanım bileşenlerinin ayarlarını yapılandırmasına ve ayrıca bu donanım parçalarından doğrudan bilgi almasına izin veren bir dizi hizmet sunar.

bios

Örneğin, hem kullanıcılar hem de bir bilgisayarda yüklü uygulamalar, bilgisayar kasası içindeki soğutucuların dönüş hızını veya işlemci veya ekran kartı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere bazı bileşenlerin sıcaklıklarını belirleyebilir.

BIOS anlamı ne?

BIOS terimi , Temel Giriş / Çıkış Sistemi’nin kısaltmasıdır .(Basic Input/Output System) Bunu, bir bilgisayarın donanım bileşenleri ile kullanıcılar veya o sistemde yüklü yazılım arasında iletişime izin veren ve veri aktarımını kolaylaştıran bir yazılım olarak düşünmelisiniz.

BIOS ne yapıyor?

BIOS’lar, 16 MB’ye yakın boyutlara sahip küçük programlardır. Modern BIOS’lar, kullanıcının donanım ayarlarını yapılandırabileceği kullanıcı arabirimleri (Setup Utility) sunar. Bilgisayar BIOS’ları genellikle ince ayar yapabileceğiniz birçok ayara erişmenizi sağlar. Bununla birlikte, dizüstü bilgisayarlar veya tabletler genellikle kullanıcının zamanı ve önyükleme sırası gibi birkaç şeyi ayarlayabileceği basitleştirilmiş BIOS’larla birlikte gelir. Oyun bilgisayarlarında bulunanlar gibi daha gelişmiş anakartlarda bulunan BIOS’lar daha da karmaşık olabilir. Bu tür anakartlarda BIOS, işlemcinin (CPU) saatlerini ve voltajlarını, RAM gecikmesini

bios

 

Kaynak : https://www.digitalcitizen.life/simple-questions-what-bios-what-does-it-do

Bir cevap yazın