64 bit ve 32 bit işletim sistemi arasındaki fark nedir ?

X32 ve X64 ne demek ?

x32 ve x64 olarak da ifade edilen bu bit meselesi çok kafanızı karıştırmasın. Bu mesele işlemci ile alakalı terimlerdir. Bir işlemcinin bir CPU kaydından ne kadar belleğe erişebileceğini gösterir.

32 bit sistem yaklaşık  4 GB RAM veya fiziksel belleğe erişebilir.

64 bit sistem yaklaşık  18 Milyar GB RAM’e erişebilir. Yani 4 GB’den büyük herhangi bir bellek kolayca kullanılabilir.

  • 64 bit sürümünü yüklemek için, 64 bit işletim sistemini destekleyen bir işlemciye ihtiyacınız vardır.
  • Makinenizde çok fazla RAM varsa (4 GB veya daha fazla gibi), ancak o zaman 32-bit ve 64-bit Windows sürümleri arasındaki farkı görebilirsiniz.
  • 64-bit, büyük miktarlarda RAM veya fiziksel belleğe 32-bit’ten daha etkili bir şekilde bakabilir.
  • 64 bit kullanmak çoklu görevlerde yardımcı olabilir. herhangi bir sorun yaşamadan veya pencerelerinizi kapatmadan çeşitli uygulamalar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.
  • Sadece Modern Warfare, GTA V gibi Yüksek grafik oyunları oynayan veya çok fazla bellek alan Photoshop veya CAD gibi üst düzey yazılımlar kullanan birisiyseniz, 64 bit İşletim Sistemleri’ni tercih etmelisiniz. Büyük yazılımlarla çoklu görev yapmayı kullanıcılar için kolay ve verimli hale getirdiğinden 64 bit tercihi akıllıca olur.

İşletim sisteminizi 32 bit’ten 64 bit’e değiştiremezsiniz, çünkü bunlar farklı mimari üzerine kurulmuştur. İşletim sisteminin 64 bit sürümünü yeniden yüklemeniz gerekir. 32 bit x86 veya x32 olarak da bilinir.

Hangisini kullanmalıyız ?

x32 mi x64 mü Hangisini kullanalım ?

Aslında bunu seçmek pek de bize bağlı değil. Yani elimizde ki makina özellikleri bunu belirlemede daha etkili. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bilgisayarınız 4gb dan daha fazla ram e sahipse x64 yani 64 bit kullanmak zorunlu gibi bir hal alıyor. 4gb altında ise böyle bir zorunluluk yok gibi bir hal alıyor.

Sistem Türü Öğrenme

Windows kaç bit bilmiyor musun ? Kendi bilgisayarınızın mimarisini öğrenmek için; Masa üstünde bulunan “Bilgisayarım” simgesine sağ tıklayıp “Özellikler” sekmesine giriş yapabilirsiniz. Açılan pencereden windows işletim sisteminizin kaç bit olduğunu görebilirsiniz.

windows kaç bit öğrenme

Eğer masa üstünde bilgisayarım simgesi yok ise şu yazıyı inceleyebilirsin.

Windows 10 Masaüstü Simgeleri

Umarım fikir sahibi olmanıza yardımcı olmuştur.

Kendime yetimlik bilgisayar severim.

Related Posts

Metamask Otomatik Ağ Ekleme

Çok kısa bir şekilde metamask cüzdanında nasıl ağ eklersiniz onu anlatacağım. Yaklaşık olarak 4 veya 5 tıklama ile istediğiniz ağı metamask cüzdanınıza ekleyeceksiniz. adım : https://chainlist.org/ adresine…

Youtube Video Yükleme

Görev Çubuğunu Şeffaf Yapma Windows 10

Windows 10 bilgisayarınızda görev çubuğunu tamamen şeffaf hale getirmek için yapmanız gerekeni anlatıyorum takip edin. İlk olarak github dan open shell menu uygulamasını indirin. https://github.com/Open-Shell/Open-Shell-Menu/releases Açtığınız sayfadan…

Bilgisayarı Kapat Kısa Yolu

Windows 10 Reset Kısayolu Oluşturma

Daha önce windows 10 da bilgisayarı kapat kısayolu oluşturma hakkında bir yazı eklemiştim. Şimdi windows 10 reset atma kısayolu oluşturmayı anlatacağım. Kapatma kısayolu için yazımızı okuyun :…

Windows 10 Fare İmleç Boyutu ve Rengi

Bilgisayarınızın fare imleci boyutunu büyütmek için resimleri takip edebilirsiniz. Aynı yöntemle fare imleci boyutunu küçültme işlemini de yapabilirsiniz. Dilerseniz fare imleci rengi değiştirme işlemini bu pencereden yapabilirsiniz….

Windows 10 kilit ekranı Arka Plan Değiştirme

Windows 10 bilgisayarınızın kilit ekranında istediğiniz resmi kullanmak için takip etmeniz gereken yolları anlatıyorum. İşlem adımları şu şekilde : Ayarlar / kişiselleştirme / kilit ekranı sekmesine geçerek…

geridonusum kutusu simgesi

Windows 10 Bilgisayarım Simgesini Değiştirme

Görsel olarak zevkinize uygun şekilde bilgisayarım simgesini değiştirebilirsiniz. Bilgisayarım Simgesini Değiştirme işlemi çok basittir. Sadece size anlattığım simge değiştirme resimli anlatım adımlarını takip edin yeterli. Masaüstü simgeleri…

Bir cevap yazın